Cornwall Council elections 6 May 2021

Please read our information on how we are supporting residents and businesses, as well as information on affected services.


The Cornwall Council Elections took place on Thursday 6 May 2021.

Results

The results of the election are below. 

You can follow this link to view the full detailed election results

The elected member for each electoral ward is shown in the table below. 

Electoral Ward - use link for full results Elected Party
Altarnun and Stoke Climsland Adrian Alan Parsons Liberal Democrat
Bodmin St Mary's and St Leonard Patricia Rogerson Liberal Democrat
Bodmin St Petroc's Leigh Frost Liberal Democrat
Bude Peter La Broy Liberal Democrat
Callington & St Dominic Andrew John Long Mebyon Kernow - The Party for Cornwall
Calstock Dorothy Kirk Labour Party
Camborne Roskear & Tuckingmill Peter Perry The Conservative Party Candidate
Camborne Trelowarren Paul White Independent
Camborne West & Treswithian John Morgan The Conservative Party Candidate
Camelford & Boscastle Barry Jordan The Conservative Party Candidate
Constantine, Mabe & Mawnan John Bastin The Conservative Party Candidate
Crowan, Sithney & Wendron Loveday Elizabeth Trevenen Jenkin Mebyon Kernow - The Party for Cornwall
Falmouth Arwenack Laurie Thomas Magowan Labour Party
Falmouth Boslowick Alan Jewell The Conservative Party Candidate
Falmouth Penwerris Jayne Kirkham The Labour and Co-Operative Party
Falmouth Trescobeas & Budock David William Saunby Independent
Feock & Kea Martyn Jon Alvey The Conservative Party Candidate
Four Lanes, Beacon & Troon Sally Weedon The Conservative Party Candidate
Fowey, Tywardreath & Par Andrew Virr The Conservative Party Candidate
Gloweth, Malabar & Shortlanesend David Harris The Conservative Party Candidate
Gwinear-Gwithian & Hayle East Anthony Lionel Pascoe The Conservative Party Candidate
Hayle West Peter Channon The Conservative Party Candidate
Helston North Michael Thomas Independent
Helston South & Meneage Guy Andrew Mark Foreman The Conservative Party Candidate
Illogan & Portreath David James Crabtree The Conservative Party Candidate
Land's End Brian Paul Clemens Independent
Lanivet, Blisland & Bodmin St Lawrence Jennifer Lyn Cruse The Conservative Party Candidate
Lanner, Stithians & Gwennap John Thomas Independent
Launceston North & North Petherwin Adam Paynter Independent
Launceston South John Conway The Conservative Party Candidate
Liskeard Central Nicholas Craker The Conservative Party Candidate
Liskeard South & Dobwalls Jane Patricia Pascoe The Conservative Party Candidate
Long Rock, Marazion & St Erth Tara Sherfield-Wong The Conservative Party Candidate
Looe East & Deviock Armand Toms Independent
Looe West, Pelynt, Lansallos & Lanteglos Edwina Mary Hannaford  Liberal Democrats
Lostwithiel & Lanreath Colin Edward Martin Liberal Democrats
Ludgvan, Madron, Gulval & Heamoor Andrew George Liberal Democrats
Lynher Sharon Daw The Conservative Party Candidate
Mevagissey & St Austell Bay James Michael Mustoe The Conservative Party Candidate
Mousehole, Newlyn & St Buryan Thalia Simone Marrington Liberal Democrats
Mullion & St Keverne Anthony Edwin Soady The Conservative Party Candidate
Mylor, Perranarworthal & Ponsanooth Reginald George Peter Williams The Conservative Party Candidate
Newquay Central & Pentire Louis Philip Gardner The Conservative Party Candidate
Newquay Porth & Tretherras Kevin Towill The Conservative Party Candidate
Newquay Trenance Oliver Monk  The Conservative Party Candidate
Padstow Stephen Rushworth The Conservative Party Candidate
Penryn Tamsyn Iris Widdon Green Party
Penwithick & Boscoppa Matthew John Luke Mebyon Kernow - The Party for Cornwall
Penzance East Tim Dwelly Independent
Penzance Promenade James Andrew Robert McKenna Independent
Perranporth Steve Arthur  The Conservative Party Candidate
Pool & Tehidy Philip Robin Desmonde The Conservative Party Candidate
Porthleven, Breage & Germoe John Keeling The Conservative Party Candidate
Poundstock Nicola Chopak Liberal Democrat
Probus & St Erme Karen Brenda Glasson The Conservative Party Candidate
Rame Peninsula & St Germans Kathryn Jane Ewert Labour Party
Redruth Central, Carharrack & St Day Connor Donnithorne The Conservative Party Candidate
Redruth North Robert Stephen Barnes Labour Party
Redruth South Barbara Ruth Ellenbroek The Conservative Party Candidate
Roche & Bugle Peter Thomas Guest The Conservative Party Candidate
Saltash Essa Hilary Anne Frank Liberal Democrats
Saltash Tamar Sheila Lennox-Boyd The Conservative Party Candidate
Saltash Trematon & Landrake Martin Worth The Conservative Party Candidate
St Agnes Peter Mitchell Liberal Democrats
St Austell Bethel & Holmbush Jordan Antony William Rowse The Conservative Party Candidate
St Austell Central & Gover Anne Rachel Double The Conservative Party Candidate
St Austell Poltair & Mount Charles Richard Alexander Hope Pears The Conservative Party Candidate
St Blazey Pauline Dawn Giles The Conservative Party Candidate
St Cleer & Menheniot Phil Seeva The Conservative Party Candidate
St Columb Major, St Mawgan & St Wenn William Paul Wills  Independent
St Columb Minor & Colan Godfrey John Fitter Independent
St Dennis & St Enoder Richard Michael Cole Mebyon Kernow - The Party for Cornwall
St Goran, Tregony & the Roseland Julian German Independent
St Ives East, Lelant & Carbis Bay Linda Joy Taylor The Conservative Party Candidate
St Ives West & Towednack Andrew Mitchell Independent
St Mewan & Grampound Michael Bunney Mebyon Kernow - The Party for Cornwall
St Newlyn East, Cubert & Goonhavern Adrian Harvey The Conservative Party Candidate
St Stephen-In-Brannel Michael Charles McLening The Conservative Party Candidate
St Teath & Tintagel Dominic Churton Fairman Liberal Democrat
Stratton, Kilkhampton & Morwenstow Shorne Lesley Tilbey The Conservative Party Candidate
Threemilestone & Chacewater Dulcie Tudor Independent
Torpoint John Tivnan The Conservative Party Candidate
Truro Boscawen & Redannick Robert Nolan Liberal Democrats
Truro Moresk & Trehaverne Christopher Hugh Wells The Conservative Party Candidate
Truro Tregolls Loic Rich Independent
Wadebridge East & St Minver Caroll Ann Mould The Conservative Party Candidate
Wadebridge West & St Mabyn Robin Edward Moorcroft Independent

Election notices

Please contact us if you require any of the election notices that were published for this election. 

Boundary changes

From the May 2021 Cornwall Council elections, there will be 87 Electoral Divisions in Cornwall. Each division will elect one Cornwall councillor.

More details are available on our boundary reviews and changes page.

There will also be changes to some parish and town council warding arrangements. 

Please note: 

From the May 2021 elections, some parish and town council boundaries will also change.

Some areas of land have moved from one parish area to another by Cornwall Council after the recent Community Governance Review.

Some of these changes affect an electoral division boundary for Cornwall Council elections. Where appropriate a division has also changed to match the new parish boundary. Any such changes have been approved by the Local Government Boundary Commission for England.

Need help?

Most issues can be resolved online, it's the quickest and most convenient way to get help.

Use our contact us form

Your feedback is important to us

Help us improve our service